برگزیدهجامعهمنتخب

آثار جُرم در طبیعت سپیدان/عکس

این حجم از بطری های آب معدنی و نوشابه فقط مربوط به چندماه آن هم در نزدیکی یکی از تفرجگاه های شهرستان سپیدان در اوج روزهای کرونایی است.

ابراهیم اژدری

روزنامه نگار

به گزارش فارس امروز، این میزان ضایعات پلاستیکی را در تعداد صدها تفرجگاه و باغ در سپیدان ضرب کنیم آن وقت به حجم بالای تولید زباله آن هم از نوع پلاستیکی اش در این شهرستان پی خواهیم برد.
شاید به جرات بتوان گفت بیشترین حجم زباله های پلاستیکی در استان فارس پس از کلانشهر شیراز در شهرستان گردشگری سپیدان است که آخر هفته ها میزبان هزاران گردشگر از شیراز و اطراف است، امیدواریم با  روند رشد افزای تولید این زباله ها، آینده زیست محیطی و منابع زیبای طبیعی این شهرستان به مخاطره نیفتد.
چندماه قبل بود که خبرگزاری ایرنا به نقل از سازمان ملل اعلام کرد: “در هر دقیقه یک میلیون بطری پلاستیکی به انبوه زباله‌های پلاستیکی جهان اضافه می‌شود.”


در ادامه این گزارش آمده بود جمعیت پلاستیک در اقیانوس‌ها تا سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از جمعیت ماهی‌ها خواهد بود.
به گزارش وال استریت ژورنال در سال ۲۰۱۲ میلادی، میزان پلاستیک تولیدشده طی دهه اخیر، به اندازه تمام قرن گذشته بوده است. حدود ۵۰ درصد از تولیدات پلاستیکی، یک بار مصرف هستند و فقط پس از یک بار استفاده به دور انداخته می‌شوند؛ جالب است بدانید که این زباله‌های پلاستیکی چهار بار وارد چرخه محیط زیست می‌شوند.
حدود هشت درصد از نفت تولیدشده در سراسر جهان صرف تولید محصولات پلاستیکی می‌شود و حدود ۹۰ درصد از زباله های شناور در اقیانوس ها پلاستیکی هستند.
محققان به منظور ایجاد امکان دسترسی عمومی، اطلاعات مربوط به این تحقیقات را روی یک نقشه آنلاین به آدرس اینترنتی https://www.theoceancleanup.com/sources/ گردآوری کردند.
آمارها نشان می دهد که اکنون زمان آن فرارسیده است که گزینه‌های دوستدار محیط زیست را جایگزین کیسه‌های پلاستیکی کنیم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام
    ی لطفی کن آدرسش هم بنویس شاید ی آدمی از اون بدبخت ها که ۲۴ ساعت شبانه روز تو اشغالی دنبال ی دونش هستن و جمع میکنن تا بفروشن و امرار معاش کنن به دردشون بخوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا