فارس نوشت

اُفت ارزش پول ملی در جامعه جهانی

البته ما در ایران شاهد از بین رفتن ارزش پول ملی هستیم نه افت ارزش پول ملی.

علی رضا کیهان

امروز اگر ما تصمیم بگیریم برای یک ماه به خارج از ایران مثلا به اروپا ، امریکا، کانادا یا دبی سفر کنیم،غیر از هزینه بلیط و غیره ،فقط هزینه یک ماه اقامت در هتل،در شرایط متوسط هر شب اقامت ۳۰۰ دلار، دلار ۳۰ هزار تومان هر شب ۹ میلیون تومان،30 شب ۲۷۰ میلیون تومان که این هزینه برای ثروتمندان هم بسیار گران است .
در حالی که تا ۳ سال قبل در شرایط متوسط هر شب اقامت ۳۰۰ دلار ،دلار ۴ هزار تومان،هر شب ۱/۲ میلیون تومان 30 شب ۳۶ میلیون تومان.
در آن سال -سه سال قبل -اگر یک خارجی به ایران می آمد هر شب اقامت ۴۰۰ هزار تومان دلار ۴ هزار تومان یعنی هر شب ۱۰۰ دلار ۳۰ شب ، ۳ هزار دلار اما الان هر شب اقامت در ایران۴۰۰ هزار تومان دلار ۳۰ هزار تومان یعنی هر شب ۱۳ دلار ۳۰ شب ۳۹۰ دلار.
در واقع یک خارجی الان برای اقامت یک ماهه ۳۹۰ دلار به جای ۳ هزار دلار می پردازد و یک ایرانی برای اقامت یک ماهه در خارج ۲۷۰ میلیون به جای ۳۶ میلیون می پردازد .
این یعنی امروز یک خارجی باحقوق ۴ روز خود می‌تواند یک ماه در ایران اقامت کند و یک ایرانی با حقوق ۲۷۰۰ روز خود یا حقوق ۷/۵ سال می‌تواند یک ماه در خارج اقامت کند .
ساندویچ کوچک مک دونالد ۶ دلار است و مدیر یکی از بزرگ‌ترین هتل های شیراز برای من تعریف می‌کرد وقتی به مشتری امریکایی هتل گفته اند شبی ۱۳ دلار ،اوباور نکرده است .
این یعنی کار اقتصاد تمام است و ترمیم کارساز نیست .این اقتصاد ، نیاز به جراحی کامل دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا