جامعهمنتخبویژه

راز ساختمان زرد آمریکایی ها در «دروازه کازرون»

شباهت های دیروز با امروز...

بهمن پگاه راد نویسنده خوش نام شیرازی که کتاب های زیادی خصوصا در رده سنی کودک و نوجوان نوشته و در کارنامه ادبی خود دارد،یکی از کتاب های او «راز ساختمان زرد»است.

به گزارش فارس امروز «راز ساختمان زرد» کتاب صد صفحه ای است که سال ٩٢ به چاپ سوم رسیده است.

متن داستان این کتاب که برگرفته از خاطرات کودکی پگاه راد است به حال و هوای این روزهای کرونایی ما شباهت دارد.
نویسنده در این کتاب که زمان داستان به دهه ٣٠ شمسی باز می گردد، به ساختمانی اشاره دارد که لابد زرد رنگ بوده و از آن به عنوان ساختمان آمریکایی ها یاد کرده است.محل این ساختمان که در بحبوحه انقلاب به آتش کشیده می شود، در مرکز بهداشت فعلی شیراز، حوالی دروازه کازرون قرار داشته است.
خلاصه داستان این است که کشورهای چند ملیتی اروپایی و آمریکایی داروها و واکسن های ساخته شده خود را ابتدا روی مردم کشورهای جهان سوم از جمله ایران آزمایش می کردند و در ساختمان زرد آمریکایی نیز چنین اتفاقاتی واقع می شده و مردم نیز از ترس پچ پچ هایی می کردندو کینه به دل می گرفتند.

البته این راز سال ها و بگو ومگو ها به تدریج و تا زمان انقلاب مشخص و روشن می شود و زمانی که انقلابیون، که در این داستان بیشتر نوجوانان بوده اند، به این ساختمان نفوذ می کنند و نمونه داروهای موجود در آن را به پزشک معتمدی به نام دکتر عماد نشان می دهند تا بر روی آن ها آزمایش هایی صورت دهد. به بقیه ماجرا کاری ندارم. اما حاصل تزریق واکسن بر روی دانش آموزان لکه های روی صورت و موردی فلج شدن یکی از آنها را همراه داشته و الی آخر…

در آخر کتاب نیز بریده جراید و تاییدیه این موضوع است که چطور شرکت های چند ملیتی آمریکایی و اروپایی برای آزمایش دارو از مردم کشورهای جهان سوم به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده می کردند.

البته یادآوری خاطره کتاب راز ساختمان زرد به هیچ وجه بدان معنی نیست که بخواهیم طعنه بزنیم به مثلا واکسن های ساخته شده کرونا یی این روزها توسط کشورهای آمریکایی و اروپایی، چه این واکسن ها ابتدا در خود این کشورها کارآزمایی و آزمایش شده و بعد به کشور ما و دیگر کشورها راه یافته است.

غرض، بیان موضوع کتاب بود که کمی تا قسمتی با حال و هوای این روزها شباهت و مطابقت دارد و لابد بیان بعضی مطالب و سخن ها انگار تکرار تاریخ است…!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا