فارس نوشتمنتخب

به کجا چنین شتابان؟

تشکر از توجه دوستان که معطوف به امور مهمی چون سیل روز افزون مهاجرت نیروهای با مهارت شده است.

دکتر ناصر بهمنی

ابتدا باید معروض داشت مهاجرت، سالیان متمادی وجود داشته و داد و ستد انسانی در کشورها امری متداول است.
البته مشروط بر آنکه یک طرفه نبوده و به طور توازن نیروهای انسانی مشابه از دیاری به دیار دیکر کوچ می کنند و در حقیقت موجب نو آوری و شور و شوق فراوان می شود.
اما بی تعارف باید گفت ، مهاجرت یک سویه ، و تهی شدن سر زمینی از سرمایه خویش ، نگران کننده و قابل تعمق و توجه است.
شایان ذکرست که علاوه بر این قبیل مهاجرت ها ، که معمولا هم سرمایه های ارزشمند انسانی و..و…ترک وطن می کنند
۱-امروزه به دلیل گسترش فضای مجازی ، عده کثیری هم به ظِاهر در خاک و زاد گاه خویش زندگی می کنند ولاکن در عمل از استعداد و تخصص خویش برای دیگران کار می کنند و منافع آنها به دیگر دیار می رسد.
هم اکنون تعداد قابل توجهی از اساتید دانشگاه و پژوهشگران ، پروژه هائی را مدیریت می کنند که متعلق به مراکز علمی و پژوهشی دیگر کشورهاست .
حتی موارد زیادی مطالعات علمی و دستاوردهای خود را به سایر نقاط دیگر با قیمتی نازل می فروشند ، زیرا در کشور خودشان به این گونه دستاوردها بهائی نمی دهند.
۲- تاسف بارتر آنکه جمع کثیری از جوانان با استعداد وطن هم که ما خود می رانیم و در حقیقت و به ظاهر فراز مغز ها نام گرفته اند.
۳- مایه شرم ساری آنکه به جای این قبیل سرمایه های پر ثمر ؛ به جای این ها که وطن را رها کرده اند ،عده ای معضل اجتماعی و هزینه ساز هم از کشور های همسایه به داخل کشور آمده اند که چه مشکلات متعددی برای مردم بوجود آورده اند.
از توجه و مطالعه شما سپاسگزاری می شود، جدا از نکوهش این و آن ، راه کارهای مفید و موثر که موجبات احساس تعلق و وابستگی بیشتر به وطن و خصوصا عواملی که باعث ادای دین به وطن شده و انسان را دامن گیر می کند ارائه فرموده تا استفاده بریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا