فارس نوشتمنتخب

روان شناسی کسانی که واکسن نمی زنند!

درست است واکسن زدن یک تصمیم شخصی است. زوری نیست و کسی نمی تواند فرد دیگری را زور کند تا واکسن بزند؛حتی نهادهای قهریه؛البته فعلا.

مهدی بذرافکن

اما با توجه به شیوع کرونا و این که با یک بیماری عجیب و غریب مواجهیم طبق اعلام برترین محققان و پزشکان دنیا یکی از راه های ریشه کنی کرونا تزریق واکسن است.

حال این که چرا بعضی ها واکسن نمی زنند دلایل مختلفی دارد که در ادامه بعضی از آنها را می نویسم.

1-آنهایی که می ترسند

این افراد جان دوست هستند. یعنی حاضرند در اثر کرونا بمیرند اما واکسن نزنند! می گویند واکسن بزنیم دو سال دیگر می میریم. می گویند واکسن توطئه غرب است برای لت و پار کردن کشورهای جهان سوم و از این حرف ها.
این افراد در سایر امور زندگی هم همینطور محتاط هستند و معمولا به موفقیتی نمی رسند.

2-لوس ها!

این افراد ممکن است در هر خانواده ای باشند و شما هم بشناسیدشان. این گونه هستند که برای هر کاری باید بارها و بارها و بارها به آنها یادآوری کرد.

مثلا اگر مریض شدند دوست دارند به پزشک مراجعه کنند اما دوست دارند دیگران مدام به آنها بگویند:« عزیزم؛ قربونت برم، فدات بشم برو دکتر» و..

این ها در نهایت واکسن می زنند قلبا هم دوست دارند واکسن بزنند اما منتظر التماس اطرافیانشان هستند تا به التماس آنان مشرف به واکسن زدن باشند.

3-برای دیده شدن

این ها افرادی هستند که در جامعه امروزی فرصت دیده شدن بهشان داده نشده و دنبال فرصتی هستند تا خودی نشان دهند. مثلا اگر موتور دارند در خیابان تک چرخ بزنند و ژانگولربازی دربیاورند.

این ها واکسن نمی زنند. بدون ماسک در خیابان و جمع دوستان و آشنایان ظاهر می شوند تا با دیگران متفاوت باشند و بقیه آنها را با انگشت نشان دهند که:« ببین این بنده خدا نه ماسک زده واکسن هم شنیدم نزده اما کرونا نمی گیرد! عجب موجود عجیبی است».

این البته فقط در خیال این افراد هست وگرنه اطرافیان در دلشان همه لعن و نفرینشان می کنند و بدوبیراه می گویند!

4-نداشتن قدرت تصمیم گیری

یک دسته هم هستند دوست دارند واکسن بزنند اما بین واکسن های موجود قادر به تشخیص بهترین-از نظر خودشان-نیستند و مدام از این و آن سوال می کنند که آسترازنکا بهتر است یا سینوفارم، اسپوتینگ بهتر است یا برکت یا….

5-شما هم مشارکت کنید

دسته پنجم را شما بنویسید. چرا بعضی ها واکسن نمی زنند؟!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا