برگزیدهفرهنگ

انسانِ خردمند در ایستگاه گرِن

 فیلم کوتاه “انسانِ خرمند” که با موضوع کمبود منابع آبی در قرن حاضر ساخته شده است و بیش از این منتخب جشنواره ی ملی آب و انرژی شده بود، این بار در دومین حضورِ خود موفق به حضور در بخش رقابتِ داستانیِ جشنواره ی فیلم کوتاه گِرنِ شیراز شد.

به گزارش فارس امروز علیرضا شهسواری فرد کارگردان این اثر که پیش از این با ساخت مستند کوتاه تو فکر یک سقفم برنده ی جایزه ی بهترین مستند جشنواره ی شهرهای جدید شده بود، گفت: متاسفانه عدمِ حمایت مستمر و مشخص از عمده ترین مشکلات یک فیلمسازِ جوان و جویای نام است. من شخصا بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه تصمیم به عملی کردنِ ایده هایم داشتم، همان ایده هایی که سال ها در ذهن می پروراندم، اما هر بار بعد از برآوردِ مالیِ هزینه های هنگفتِ ساخت، یکی دیگر از ایده هایم بایگانی شد.
در نهایت برای فعالیت کردن و منفعل نبودن شروع به نوشتن طرح هایی با کمترین زمان فیزیکی کرده و بهترین مدیومی که یافتم فیلم های ۱۰۰ ثانیه ای بود با اینکه هرچقدر زمان کمتری در اختیار داشته باشیم کار سخت تر میشود شاید اگر مدیوم کوچکتری هم بود به آن فکر میکردم. با توجه به شرایط ترجیح میدهم زمانم را صرف نوشتن فیلمنامه هایی با کمترین عوامل و پرسوناژ کنم حتی در فیلم اِنسان خردمند خود برای ایفای نقش کوتاهی که در فیلمنامه بود جلوی دوربین رفتم و همیشه سعی کرده ام صحنه هایی بنویسم که نیاز به طراحی عجیب و غریب و پیچیده نداشته باشند به طور مثال
برای فیلمِ انسان خردمند از لوکیشن و فضاهای کاملا طبیعی بهره بردم.

این کارگردان جوانِ شیرازی در ادامه افزود: کار خلاقانه صرفا برای متمایز بودن و ایجاد تفاوت نیست.
امرِ خلاقه گاهی تنها راه یک هنرمند است
تنها دستاویز برای ادامه دادن و محو نشدن.
برای پلان اول فیلم از سدِ آبی درودزن برای پلان دوم از کشتزارهای منطقه ی کربال و برای پلان سوم از دریاچه مهارلو استفاده کردم. برای فیلم ِ انسان خردمند صحنه دیگری در ذهن داشتم که در یک زباله دانی بود که علی رغم مراجعه به اداره مربوط و نامه نگاری های مختلف موفق به کسب مجوز برای ورود و ضبط نشدم.
شهسواری در پایان  گفت: فیلم هایی که تا به حال ساخته ام را مدیون دوستانی هستم که خود علاقه مند به سینما هستند و در این مسیر مرا بدون هیچ چشم داشتی همراهی کرده اند.

سایر عوامل این فیلم عبارت اند از:
تهیه کننده نویسنده و‌کارگردان: علیرضا شهسواری فرد
مدیر فیلمبرداری: اسماعیل پرویزی
دستیار تصویر: مسیحا رحیمی
صدابردار: محمد زارع
تدوین و صدا گذاری: محمد ناصریراد
دستیار کارگردان: عابدین یزدانیان
برنامه ریز: فائزه کریمی
منشی صحنه: هستی کرمی
مدیر تولید:حسن ابراهیمی نژاد
طراح صحنه: حامد ارشادی
طراح لباس: آناهیتا ایمانی
عکاس : سمانه رعیت
طراح پوستر: هستی کرمی
روابط عمومی: محمد ناصریراد

گفتنی است هدف از برگزاری این جشنواره که به همت حوزه معاونت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز برگزار می‌شود، ایجاد بستر مناسب برای مشارکت هنرمندان در بررسی آسیب‌های اجتماعی و ارائه راهکار در جهت رفع آنهاست.
زمان و کم و کیفِ برگزاری این جشنواره متعاقبا در روزهای آینده اعلام می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا