تکنولوژی

مقاوم سازی سیمان با تفاله خمیر کاغذ با هدف حفظ محیط زیست

تفاله خمیر کاغذ پیش از این برای تولید فوم و باتری مورد استفاده قرار گرفته، اما برای اولین بار از این ماده برای مقاوم سازی سیمان استفاده شده است.

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا موفق شده اند برای نخستین بار این ماده را برای تزریق به سیمان با هدف افزایش استحکام و مقاومت آن به کار بگیرند.

صنعت تولید کاغذ در آمریکای شمالی هر سال بیش از یک میلیون تن تفاله خمیر کاغذ تولید می کند. پژوهشگران از مدتها قبل در حال بررسی این موضوع بوده اند که چگونه می توان از تفاله کاغذ به عنوان یک اتصال دهنده پایدار برای افزایش استحکام جاده ها و پیوند میان مواد تشکیل دهنده آسفالت استفاده کرد.

پژوهشگران می گویند ساختار این تفاله های کاغذی به گونه ای است که در ترکیب با اجزای تشکیل دهنده سیمان مجموعه ای بسیار مستحکم، پایدار و مقاوم را به وجود می آورد. این کار با هزینه ای کم و صرف وقت ناچیز قابل انجام است. سازگاری این تفاله ها با محیط زیست هم موجب می شود تا در روند تولید سیمان نهایی شاهد تولید گازهای گلخانه ای اندکی باشیم.

پیوندهای این مواد با یکدیگر تا بدان حد مستحکم است که هیچ گونه نشت مواد شیمیایی از سیمان که ممکن است موجب آلودگی محیط زیست شود اتفاق نمی افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا